Diskuzní fórum:Letecká doprava, zajímavosti a odborné rozbory nehod - www.aerotransport.cz
Diskuzní fórum
Provozovatel stránek neodpovídá za obsah uveřejněných příspěvků. Vyzýváme tímto všechny uživatele fóra, aby své příspěvky situovali k určitému tématu a vyhýbali se především rasovým a etnickým urážkám, dále nehodnotili vyznání víry a své komentáře koncipovali v rámcích slušného vyjadřování. Zároveň diskusní fórum neslouží k šíření pomluv, které mají osobní ráz a zjevně nesouvisejí s tématem stránek. Za pochopení a dodržování pravidel vám děkuje redakce. Nevhodné příspěvky mohou být odstraněny administrátory.
1. listopadu 2011 v 11:16
gema
31. října 2011 v 12:23
Admin
Ještě jednou odkaz na vysílání prvního kanálu, kde vypovídá zkušební pilot Vasilij Sevastjanov ze společnosti Jakovlev, který se podílel na zkušebních letech i s přibržděním. Jednalo se o velmi riskantní testy, prakticky na hraně katastrofy. Zde je přímý odkaz:
http://www.1tv.ru/news/social/188173
31. října 2011 v 07:11
Michal
http://technet.idnes.cz/nenamazany-sroub -odsoudil-letadlo-k-padu-do-oceanu-fwj-/ tec_technika.aspx?c=A080204_232845_tec_t echnika_pka
Je tento šroub ovládání trimu letadla pro naklonění okolo horizontální osy řešen stejným způsobem i u Jak-42?
31. října 2011 v 05:01
Admin
To bylo ale při výcviku a vedle mě seděl instruktor, který mě za to pokáral. Potom si to člověk zapamatuje a řídí letoun kniplem a na nožní pedály šlape jen patama. Nemyslím si již, že by toto bylo příčinou pádu Jak-42 u Jaroslavli, jak Moskovskij Komsomol napsal.
31. října 2011 v 04:57
Admin
Pravda ale je, že pedály jsou opravdu nešikovně u Jak-42 navrženy a realizovány.
Kolikrát i já jsem si při vzletu při vyrovnávání bořního větru a vybočení kvůli plnému tahu vrtule šlápnul na brzdu. Nicméně toho si snad každý pilot musí ihned všimnout, je to cítit.
31. října 2011 v 04:53
Admin
31. října 2011 v 02:06
Michal
Bohužel, stalo se.

30. října 2011 v 13:51
gema
To není pochybení, to je otřesná nedbalost

30. října 2011 v 02:09
Admin
Gema:
Podívej se na první video v sekkci Videoarchiv šetření leteckých nehod. Docela zajímavé pochybení...
30. října 2011 v 00:09
Michal
Děkuji za upozrnění - zapomněl jsem vymazat nesprávný příspěvek. O patro výše již bylo vše opraveno na Sizov
29. října 2011 v 15:07
Gema
N|evím kdo nebo co je Titov? Nějakej kosmonaut či co?

28. října 2011 v 08:48
Michal
Víš - oni už to dávno vědí. Mají teď spíš problém s tím, jak zachránit pana Sizova a další žijící zodpovědné osoby. Osobně je mi ho líto a nechtěl bych být v jeho kůži. Za zanedbání má doživotní trest - svědomí... Pokud se samozřejmě nemýlím. A upřímně, při pohledu do jeho očí - rád bych...
28. října 2011 v 01:19
gema
Já se jen bavím tím, co už bylo na začátku řečeno, jak se k tomu postupně dochází:-)
27. října 2011 v 21:26
Admin
Zástupce MAK se vyjádřil na mé otázky neutrálně. Veškeré publikovatelné informace budou médiím a tisku zveřejněny na oficiálních stránkách MAK. Vše se řídí směrnicemi ICAO pro vyšetřování leteckých nehod a zatím jsou veškeré nezveřejněné informace drženy v utajení. Vyjádření bude na www.mak.ru do dvou týdnů. Toto závěrečné rozhodnutí bude neprodleně přeloženo a umístěno na těchto stránkách.
27. října 2011 v 05:25
Admin
gema:
Věříš tomu, že někdo začal brzdit ještě před dosažením V1?
Mrkni na graf ve fotogalerii. To se mi fakt chce věřit teorii, že se jeden z pilotů "ušlápl".
Už jsem psal i na MAK. Čekám odpověď.
27. října 2011 v 04:05
Admin Michal
Vím, že čtete tyto stránky.
Zajímá mě ještě zatížení letounu před vzletem a rozložení zátěže. Pokud měl každý hokejista celou výstroj u sebe, není se čemu divit i kdyby bylo vše v pořádku...
27. října 2011 v 04:02
Admin Michal
Aby MAK mohl ukončit vyšetřování a vydat rozhodnutí, musel by absolovovat nejriskantnější reálný pokus o vzlet. A to za následujících podmínek: Opomeňme malé povětrnostní vlivy na vzlet. Vztlakové klapky synchronně nastaveny na vzletový režim 20 stupňů. Pitch (trim) vertical nastaven dle předpokládaného zatížení na 8 stupňů. Tah motorů nastaven na nominál. Ovládání vertikálního ovládání letounu přerušeno v ocasní části. Odbrzdit a začít vzlet. Vr činí při správném zatížení letounu při 200km/h a zatížení 46 tun, maximálně však při 56,5 tun již 210km/h. To je rychlost, kdy se má odpoutat příďový podvozek Jak-42 od vzletové plochy. Nicméně k údajnému brzdění došlo okolo 160km/h. V1 je při minimálním zatížení 185km/h. Dopusťme tedy, že se jeden z pilotů zalekl nefunkčnosti "kniplu", co se vertikálního ovládání týče ještě před dovršením V1, což je takzvaná mez rozhodnutí. Brzdil cca 4-5 sekund a druhý pilot dal povel, pravděpodobně kapitán, přidat naplno. Aby bylo dosaženo vzletové rychlosti. Tedy bylo odbrzděno, ale příliš pozdě. Letoun ale i tak nabral 400m za vzletovou drahou takovou rychlost, aby se odpoutal od země a to díky nastavení pitch (trimu) na 12 stupňů. Letoun se tedy vznesl, avšak mu v cestě stála anténa radionavigačního zařízení. Levým křídlem zavadil o anténu a to jej stočilo mimo normální vzletový kurz. Dalším aspektem byl STALL, který znamená, že letoun měl nepřiměřeně veliký vertikální náklon a s tím související ztráta rychlosti. Poté již jen pád.
Dokud nebude provedena rekonstrukce vzletu bez funkčního ovládání vertikálního nastavení letounu a poté dalším testem na dostatečně dlouhé zkušební dráze odzkoušeno i brzdění jednoho z pilotů, nebudu Vašim závěrům věřit. Doufám, že MAK zváží tyto mé věty.
26. října 2011 v 04:49
Michal
Informace jsou od hlavního technika letiště Praha Ruzyně LKPR, stíhacího pilota, který mi byl při výcviku instruktorem a mnou několikanásobně opakovanými pokusy řídit trimem JAK-42 ve Flight Simulatoru X. Mám k dispozici prý opravdu věrně dynamickou verzi letounu, nyní již se všemi ovládacími prvky v ruštině. Vzlet je lehký, horší je přistání trimováním, konkrétně správné podrovnání. Ale dá se...
26. října 2011 v 04:46
Michal
gema:
JAK-42 se za normálních podmínek skutečně při trimu 7,8 sám vznese při rychlosti cca 210 km/h. Pak je třeba trim upravit na menší náklon. Tento letoun má trim až do 12 stupňů. To je již přehnané a v praxi se toto nastavení nepoužívá. Pokud jsou tedy klapky na +20 stupňů a trim na cca 8, potom by měl vzlétnout sám. To potvrzuje Tvou teorii o přetížení, pokud k sobě ještě táhli knipl nad 10 stupňů. V případě, že by bylo poškozeno ovládání vertikálu kniplem, byla možnost řídit letadlo trimováním. MAK sdělil v posledním prohlášení, že má záznam konverzace mezi piloty. Ten se neoficiálně oběvil na internetu a někde v Aktualitách níže je zveřejněn. Mohlo se stát i to, že ve chvíli, kdy se měl příďový podvozek odlepit a neodlepil se, jeden z pilotů dupnul na brzdy - viz jejich komunikace. Po odlepení se dostali letoun do STALLu a navíc škrtli o anténu a ta nebyla žádný drobek, pro Jáček. Toť pouze má teorie a nikomu ji nevnucuji.
24. října 2011 v 19:38
Admin Michal
Je zvláštní, že jednou napíší, že nebyly patrné žádné stopy po brzdění. Článek ale zmizí a objeví se nový, kde při rychlosti 160km/h nejspíš pilot při ovládání směru rozjezdu sešlápl právě brzdový pedál a to způsobilo nejen tragické zpomalení, ale zároveň byly nalezeny jasné stopy na vzletovo-rozjezdové ploše. Z palubního inženýra je rázem pozemní inženýr s náplastí na puse. Vot glasnosť...
Trimem se ovládá právě nastavení ocasních ploch a to celých. Křidélka pro ovládání úhlu náběhu jsou malé na konci těchto ploch. Proto pokud se vytočí naplno (celé plochy jsou předkem dolů), dojde ke vzletu i bez přitažení kniplu. Ale netrvám na tom. Jak říkám, čekám na závěr MAK, nicméně asi máš pravdu, že skutečnost se nikdy nedozvíme.